Bumerang

18 Kasım 2013 Pazartesi

KARMA


  Karma yasasını duydunuz mu hiç? Bumerangın işleyişine benzetilir. İnsanın dışarıya fırlattığı her şey kendisine geri döner. “Benzer benzeri çeker” prensibi de bu esasa aittir. İnsanın ürettiği negatif eylemler negatif sonuçlar doğurur, pozitif eylemler ise pozitif sonuçlar getirir. Karma, doğada var olan tüm diğer kanunların temelidir. Varoluşun fiziksel, zihinsel ve enerjisel düzeylerinde sonucu nedene göre ayarlayan yanılmaz bir yasadır. Her sonuç nedenine adilce ayarlanmaktadır. Böylece, karma yasası evrensel olarak ve tarafsızca, hem doğada hem de insan ilişkilerinde çalışır. Evren denge ve uyum olmadan var olamaz ve evrenin büyük döngüsel düzeninde karma yasası evrensel denge ve uyumu sağlar. Kısacası,  “Ne ekersen, onu biçersin” . İnsan ne verirse, onu geri alır. Karma yasası “almak için ver” prensibini de içerir.
    Neden mi bu kadar giriş bilgisi verdim? Karmanın ne denli önemli olduğunu siz de bilin istedim. Herkes kendi karmasını yaratıyor. Bu bloğu yazmaya karar verdiğimde, tüm bu yaratım süreçleri geçti gözümün önünden. Otuz beş senede neler oldu? Neden bunları yaşıyorum? Bir çeşit geçmişe gidiş yaşadım da diyebiliriz. Şu anda yaşadığım tecrübede öğrenmem, görmem gereken ne? İkide bir “Sıkıldım ben, gezmek istiyorum, bağlanmak istemiyorum, çalışmak istemiyorum, of her şey rutin” gibi cümlelerim çınladı kulağımda. Hatta İzmir'de Balçova Termal Tesisleri'nde çalışırken, Banu B. ile bir saatlik öğle tatilinde Green Card başvurusu yapmak için Pasaport'a telaşla gidişimizi anımsadım gülümseyerek. Gitmek istiyorduk sadece. O kadar çok değişimden, özgürlükten, gezmekten bahsediyordum ki, ağzımdan çıkanlar yaşamıma dönüşüverdiler. Hatta eşimin karmasını da etkiledim ki, onun sekiz senelik öğretmenlik deneyiminden sonra yaptığı iş değişikliği benim tüm istediklerimi içeriyordu.

Şikâyetçi olduğum için yazmıyorum. Hayatıma geleni kabul edebilen bir yapıya sahibim. Bu sebeple rutin dışı olacak hayatımın hem iyi hem kötü yönleri olsa da, – tıpkı rutin hayatın olduğu gibi- gelene eyvallah! Şikâyetçi değilim. Gelen her ne ise, binlerce teşekkür.

Planlarımda yine çok ülke gezmek var, otantik, eksantrik, değişik her neresi olursa… Gezemesem de Öykümce bir şeyler karalamaya devam ederim. Umarım tüm istediklerimizin yaşamımıza aktığı sağlıklı yıllar olur önümüzde. Umarım başımıza gelen iyi ya da kötü her olayda, "Neden bunlar benim başıma geldi"kısır döngüsünden, "Bu olayda görmem, öğrenmem gereken ne var?" a kavuşabiliriz. Şimdilik görünen o ki, deneyimlerim renklenecek ve ben bu blogla yaşadıklarımı, gördüklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Sevgiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder